Hemen Ara: 0 216 519 13 13
info@keynesdanismanlik.com
Pazartesi - Cuma 09.00 - 18.00
Ücretsiz Konsultasyon

Bilişim Teşvikleri

Keynes Danışmanlık > Bilişim Teşvikleri

TİCARET BAKANLIĞI
BİLİŞİM SEKTÖRÜ TEŞVİKLERİ

Bilişim sektörü destekleri; devletin mobil app, oyun, yazılım vb. üreten firmalara yönelik sunduğu olağanüstü desteklerdir. Üstelik bu desteklerden yararlanmak çok kolay. Eğer bir sermaye şirketin ve yurt içi marka tescil belgen varsa, ihracat odaklıysan bu desteklerden firmanızı yararlandırabilirsiniz demektedir.

Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği

60%

Verilen Destek : Yıllık 400.000 $

Yurt dışına yönelik yapılan; katalog, sosyal medya (facebook, google, youtube vb.), gazete, dergi, televizyon reklamları, pop-up ve sponsorluk gibi reklam ve tanıtım giderlerine yönelik işletmelere verilen 4 yıl sürelidesteklerdir.

Tanıtımını hedef veya öncelikli ülkelerden birinde yaptıysan veya firmanın merkezi 4, 5, veya 6. teşvik bölgelerinde ise destek oranı %70 oranında olur.

Marka Tescil ve Korunma Desteği

50%

Verilen Destek : Yıllık 50.000 $

Ürün / hizmet tescil harcamaları ile yurt içinde tescili sağlanmış bir markanın yurtdışı tescili ile korunmasına yönelik harcamaların 4 yıl süreli desteklerdir.

Tanıtımını hedef veya öncelikli ülkelerden birinde yaptıysan veya firmanın merkezi 4, 5, veya 6. teşvik bölgelerinde ise destek oranı %60 oranında olur.

Tescil yenileme giderleri bu destek kapsamında değerlendirmez.

Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık Desteği

60%

Verilen Destek : Yıllık 200.000 $

Yurtdışında satın alacağın şirketi belirledikten sonra danışmanlık hizmeti almadan önce Ticaret Bakanlığından ön onay alınması şartı aranır.

Belgelendirme Desteği

50%

Verilen Destek : Yıllık 50.000 $

Ülke pazarına girişte zorunlu olarak aranan veya pazara giriş avantaj sağlayan belge/sertifika harcamaların 4 yıl süreli desteklenir.

Bu destek kapsamında bakanlığın ‘Desteklenen Belge ve Sertifikalar Listesi (Ek-7A) ‘ nde yer verilen belgeler desteklenmektedir.

Danışmanlık Desteği

50%

Verilen Destek : Yıllık 200.000 $

Hizmetini pazarlanmak istediğin ülkeye yönelik alınmak istenen;

  • Pazarlama stratejisi,
  • Yurt dışı pazar yapısı araştırması,
  • Pazara giriş araştırmasına yönelik olan harcamalarına  4 yıl süreli destek verilir.

Destek başvurusu için öncelikle hizmet gerçekleştirilmeden ön onay alınmalıdır. Ön onay olmadan yapılan destek başvuruları değerlendirilmez.

Belgelendirme Desteği

50%

Verilen Destek : Yıllık 50.000 $

Ülke pazarına girişte zorunlu olarak aranan veya pazara giriş avantaj sağlayan belge/sertifika harcamalarına ait 4 yıl süreli desteklerdir.

Yurtdışı Birim Desteği

80%

Birim Başına : Yıllık 120.000 $

Dünya’nın herhangi bir noktasında kiralanan ofis /ön tanı merkezi  giderlerin 10 birime kadar 4 yıl süreli desteklenir.

Bilgisayar Oyunu - Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği

50%

Oyun-Uyg Başına:  200.000 $

Bilgisayar oyunu veya mobil uygulama geliştiren şirketler, yaptıkları dijital ürünün yurt dışına pazarlanmasına yönelik gerçekleştirdikleri;

  • Yererleştirme (Lokalizasyon),
  • DVD Hazırlama – Çoğaltma,
  • Barındırma (Hosting),
  • Görsel, Yazılı, İşitsel Medya, İnternet Reklamları ve İnternet Sitesi hazırlamalarına yönelik giriş giderlerin 4 yıl süreli desteklenir.

Barındırma giderleri oyun/uygulama başına max. 20.000 $’a kadar karşılanmaktadır. Arama motoru optimizasyonu faaliyetlerine ilişkin giderler destek kapsamında değildir.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Komisyon Desteği

50%

Oyun-Uyg Başına : 100.000 $

Bilgisayar oyunu – mobil uygulama hazırlayan şirketlerin yurt dışında satışa yönelik platformlara ödedikleri harcamalar 4 yıl süre ile desteklenir.

Uygulama/oyunların satılması planlanan platformlarda şirket adına hesabın olması ve şirket adına pazarlanmış olması gerekir.

Bilgisayar Oyunu- Mobil Uygulama Geliştirme Desteği

50%

Yıllık Oyun-Uyg Başına:  50.000 $

Bu destekte satın alınacak yazılım masrafları / max. 2 personele kadar istihdam edilecek personelin brüt ücret giderlerine yönelik destektir.

Öncelikle yapılması gereken oyun/uygulama geliştirmeden önce ön başvuru yapılması gerekir. Geliştirme projesi en fazla 1 yıl süre ile desteklenir.