Hemen Ara: 0 216 519 13 13
info@keynesdanismanlik.com
Pazartesi - Cuma 09.00 - 18.00
Ücretsiz Teklif Al

Bilişim Teşvikleri

Keynes Danışmanlık > Bilişim Teşvikleri

TİCARET BAKANLIĞI
BİLİŞİM SEKTÖRÜ TEŞVİKLERİ

Bilişim sektörü destekleri; devletin mobil app, oyun, yazılım vb. üreten firmalara yönelik sunduğu olağanüstü desteklerdir. Üstelik bu desteklerden yararlanmak çok kolay. Eğer bir sermaye şirketin ve yurt içi marka tescil belgen varsa, ihracat odaklıysan bu desteklerden firmanızı yararlandırabilirsiniz demektedir.

Ürettiğiniz yazılım, oyun ve mobil uygulamaları yurtdışındaki kullanıcılara sunuyorsanız devletin en çok destek vermek istediği alanda bulunuyorsunuz demektir. Çünkü hem bilişim sektöründe nitelikli işler yapıyor hem de ülkeye döviz kazandırıcı faaliyetler yürütüyorsunuzdur. Tam bu noktada sizleri bekleyen çok önemli destekler bulunmakta.

Girişimcilerimizin hepsi bu desteklerle ilgili genel bir kanaate sahip olsa da desteklerin gerçekten verilip verilmediğine, dosyaların nasıl hazırlanıp nereye sunulacağına, sistemin işleyişine ve geri ödeme sürelerine ilişkin çeşitli sorularının olduğunu da biliyoruz. Buradaki paylaşımımızda bu sorulara dilimiz döndüğünce yanıt vermeye çalışacağız.

Bir bilişim firması olarak yaptığınız reklam harcamalarının büyük bir kısmını iade olarak alabileceğinizi biliyor musunuz? Bu harcamalar Google, facebook, instagram, snapchat, Ironsrc, Admob, Criteo, Admob veya geleneksel kanallar aracılığıyla yapılan harcamalar olabilir.

Uzun yıllardır var olan ve en önemli kısmını reklam tanıtım desteklerinin oluşturduğu teşvikler 20 Nisan 2022 tarihi itibarıyla çok daha kapsamlı ve detaylı bir formatta yeniden düzenlendi.

20 Nisan 2022 Bilişim Sektörü İhracatçıları için milat niteliğinde bir tarih oldu. Açıklanan yeni destek paketi ile bilişim teşviklerinin kapsamı oldukça genişletildi. 2015 yılında yürürlüğe giren eski tebliğin hızla değişen dinamiklere karşılık verememesi böylesi bir revizyonu gerekli kılıyordu.

Sadece mobil uygulama, oyun ve yazılım firmalarına verilen destekler telekomünikasyon, big data, siber güvenlik yeşil dönüşüm, dijital aracılık, blokchain gibi alanlarda çalışan birçok firmaya da verilmeye başlandı.

Yurtdışı marka tescil, Rapor ve veri analizi, belgelendirme, barındırma, yerelleştirme, reklam tanıtım, platformlara ödenen komisyonlar ve fuar katılım destekleri zaten mevcuttu ve bilişim firmaları bu desteklerden yararlanabilmekteydi. Yeni düzenleme ile teşviklerin kapsamı oldukça genişledi, tutarlar, limitler ve sayılar daha cezbedici bir noktaya ulaştı. Bununla birlikte pek çok yeni teşvik kalemi de yeni mevzuatla birlikte ihdas edildi.

Yapılan değişiklikler içinde en önemlilerden bir tanesi, sadece mobil uygulama veya oyun üreten firmalara verilen 2 kişilik personel ücret desteği 5 personele çıkartılması ve yazılım ihracatçılarının istihdam edeceği personellerin de bu kapsama dahil edilmesi oldu. Önceki mevzuatta yazılım firmalarının personel ücretleri desteklenmiyordu. Yine 4 yıllık ücret destek süresi 5 yıla çıkarıldı.

Yepyeni teşviklerden bir tanesi yurtdışından freelancer yazılımcı bulmak için kullanılan Upwork, Fiverr, Guru, Freelancer, WeWorkremotely gibi platfomlara ödenen komisyonların %60’ı devlet tarafından karşılanmaya başlandı.

Diğer bir yeni teşvik desteklenen e-tı̇caret sı̇te ve platformlar – uluslararası kuruluşlar lı̇stesı̇’nde  yer alan sı̇te ve platformlara üyelı̇k gı̇derlerı̇ desteği oldu.

Teşviklerle ilgili süreler en çok merak edilen diğer bir konu. Dosyayı inceleyen uzmanın ve TCMB’nin ödeme planlarına göre 2 ila 6 ay arasında değişkenlik gösteren süreler mevcut.

Değişen diğer tutar,oran ve destek kalemlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca her bilişim firmasının üretmek istediği yazılım, oyun veya mobil uygulama ile ilgili arge projesi yazarak KOSGEB veya Tübitak’tan destek alması mümkün. Bilişim firmaları için süreçlere bütüncül bakıp yararlanılması mümkün olan tüm desteklerin tek potada eritilmesi önem arz ediyor.

Bu sayfada bulunan ve sizlere özel olarak hazırladığımız bilişim destekleri videomuzdan ve aşağıda yer alan chartlardan detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Görüntüleyemiyorsanız lütfen Tıklayınız…